SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Ödeme Süreci

Siparişinizin onaylanması için ödeme işlemleriniz tamamlanmış olması gerekir. Kredi/banka kartı ödeme; web sitemizden sipariş verebilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Taksitle ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır.

3D Secure hizmeti ve dünyanın önde gelen ödeme sistemleri firması Masterpass altyapısı sayesinde güvenli ödeme sistemimizle gönül rahatlığıyla alışverişini yapabilirsin.

İnternet üzerinden kredi kartı ile yapılan ödemelerde, kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankalar firmalarla birlikte ortak bir çalışma yaparak 3D Secure hizmeti sağlıyor. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından sunulan özel bir 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş yapılan kredi kartı sahibinin cep telefonuna SMS ile onay kodu gönderilir veya kart sahibi dışında kimsenin bilmediği özel bilgiler istenir. Bu şekilde yapılan ödeme işlemlerinde, herhangi olumsuz bir durumda banka tüm sorumluluğu üzerine alır.

HappBros fatura mükellefi olduğu için faturanızı ürün teslim edildikten sonra 3 iş günü içinde,

•Siparişe kayıtlı e-posta adresine gönderdiğimiz e-posta’dan ulaşabilirsiniz.

Bireysel müşterilerimiz için; ad, soyad,adres gerekir.

Kargolama & Takip

Ürünün hazırlanış ve teslimat sürecini sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üstte bulunan ‘Hesabım’ bölümüne tıklayarak ‘Siparişlerim’ kısmından rahatlıkla görebilirsin.

Kargo ile yapılan teslimatlarda:
Sipariş verdiğin ürünleri kolayca takip edebilmen için; ürün yola çıktığında, sipariş verirken belirttiğin e-posta adresine ve telefonuna anlaşmalı olduğumuz kargo şirketinin ismi ve kargo takip numarası iletilir.

Siparişiniz kargoya verildikten sonra 2-4 iş gününde teslim edilir.

Yurt dışına  ürün gönderim sürecimiz henüz mevcut değildir.
Dilerseniz ürünleri Türkiye sınırları içinde sizin belirlediğiniz bir adrese teslim edebiliriz ve yurt dışına gönderim sürecini kendiniz organize edebilirsiniz. Belirlenen adresten yurtdışına taşıma sırasında oluşabilecek sorunlar sizin sorumluluğunuzda olup HappBros’un bu konuda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Ek olarak, ürünlerin faturada belirtilen adres dışında başka adrese taşınması durumunda garanti kapsamı geçersiz olacaktır.

Satış Sonrası Destek

Siparişini verdiğiniz ürünü, size söz verdiğimiz süre içinde gönderebilmek için aynı gün ya da ertesi gün hazırlamaya başlıyoruz. Bu nedenle eğer üründen vazgeçerseniz, sipariş verdiğiniz tarihten itibaren en geç 7 günü içerisinde iptal işleminizi;
•  [email protected] e-mail adresine bildirmeniz gerekmektedir.

Eğer ürün kargolaması yapıldıysa Mesafeli Satış ve Ön Satış Sözleşmesinde belirtilen koşullara göre iade işleminiz başlatılıp talebiniz tamamlanmaktadır.

Ödeme iadesi şu şekilde başlar:

Fiyatlar piyasa koşullarına veya yapılabilecek kampanyalara bağlı olarak, anlık değişikliklere uğrayabilir. HappBros LTD. , dilediği zaman ve önceden herhangi bir bildirime gerek olmaksızın, ürün fiyatlarını değiştirme ve/veya kampanya koşullarını ve bitiş tarihini haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar. Bu nedenle satın alınan ürün indirime girdiyse aradaki ücret farkı talep edilemez.

Teslimat anındaki kusurlar , teslimat anında bildirilmelidir ve kargo şirketine aittir.

Ürünle ilgili teslimattan sonra problem yaşarsan ya da imalat aşamasına ait bir sorun ise, sorunun fotoğrafını çekerek sipariş numarasıyla birlikte [email protected] e-mail adresine talebini iletebilirsin.

Satın Alım tarihinden itibaren cayma hakkı olan 7 (yedi) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ürününüzü iade edebilirsiniz. Bu talebinizi süresi dolmadan [email protected] e-mail adresine iletebilirsiniz.
Satın Alım tarihinden 7 günlük cayma hakkı süresi bittikten sonra ürünlerde keyfi iade alınamamaktadır.

İletişim

Hala aklında sorular mı var?